Zaujímavé fakty o našich snoch
Najtajnejšie zákutia našej mysle, nočné príbehy, ktoré možno analyzovať hodiny. Dokážete z nich poznávať samých seba, pretože všetky vnemy riadené mozgom sú čerpané z niečoho, čo ste už videli/počuli. Sny sú vecou týkajúcou sa každého z nás, či už ste muž, žena, pes alebo mačka. Snaží sa nám mozog niečo naznačiť alebo prečo vlastne snívame? Prečo mám sen, po ktorom sa strepem z postele? Ak vás snívanie nenecháva chladnými a nepovažujete to len za nezaujímavú súčasť života, odporúčam prečítať si o tom zopár faktov.
1. 90% snov si do 10 minút nebudete pamätať. Existujú aj takí, ktorí si nepamätajú sny vôbec.
2. Nevidiaci ľudia takisto snívajú. Pokiaľ sa už narodili nevidiaci, nepozorujú žiadne obrazy, ich sny však zahŕňajú ďalšie zmysly ako vône, dotyky, emócie.
3. Každú tvár vo sne sme už niekedy museli vidieť. Stačí aj letmý pohľad a zostáva uložená v pamäti.
4. Farebné sny nie sú samozrejmosťou. Od roku 1960 kleslo percento čierno-bielych "snívačov", za následok to môže mať masové rozšírenie farebných obrazoviek.
5. Symbolika je na každom rohu. Zriedkavo sú sny na konkrétnu tému skutočne o nej.
6. Najčastejšou emóciou je úzkosť. Všeobecne, negatívne pocity prevládajú nad tými pozitívnymi.
7. V priemere môžeme snívať jednu až dve hodiny za noc. Mozog nám dokáže upraviť vnímanie reálneho času a tak sa zdá, že trvajú dlhšie či kratšie.
8. Snívajú všetci, nevynímajúc zvieratá. Určite ste si všimli psa, ktorý v spánku hýbal labkami, akoby niekoho naháňal.
9. Rýchly pohyb očí (Rapid Eye Movement - REM spánok) zaberá 20-25% z celkového spánku. Vtedy je telo kompletne paralyzované, aby zabránilo pohybu vyskytujúceho sa v snoch.
10. Interpretujeme vonkajšie podnety počas snívania. Napríklad reálne hrajúce rádio sa objaví pred vami.
11. 70% postáv v mužskom sne sú iní muži. Oproti ženám sú ich emócie viac agresívnejšie. U nežnejšieho pohlavia sa objavuje približne rovnaký počet mužov a žien.
12. Podľa výskumov zažilo jasnovidecký sen približne 18 až 38% ľudí.
13. Orgazmus v priebehu snívania môže byť mnohokrát príjemnejší a silnejší ako v reálnom živote.
14. 4000 rokov p.n.l spísali Egypťania snár.
15. Ľudia, ktorí trpia poruchou osobnosti, nesnívajú.
16. Ak ste dobre vytrénovaní, dokážete vedome snívať až 30 minút.
17. Dieťa nesníva o sebe, pokiaľ nemá aspoň 3 roky.
18. Nočné mory sú častejšie u detí ako u dospelých.
19. Pes spí zhruba 10 až 13 hodín denne. Mačka 10 až 15, žirafa iba 2.
20. Sny závisia aj od okolitej teploty. Čím primeranejšia, tým pokojnejší spánok.
21. Existuje droga, po ktorej začnete snívať. Obsahuje chemikálie produkované našim mozgom v syntetickej forme.
22. Sny si raz budeme môcť nahrať na YouTube. Umožní nám to magnetická rezonancia, ktorá analyzuje činnosť mozgu počas snívania a podľa toho určí obsah fantázií.
23. Môžete sa naučiť kontrolovať vaše sny. Ak to nedokážete, predáva sa tzv. REM dreamer, s ním by to nemal byť problém.
24. Dobre naučený pád dozadu premení nočnú moru na pozitívny sen. Niekedy navodí pocit prebudenia a zároveň začiatok ďalšieho sna.
25. Námesačnosť je extrémna forma poruchy REM spánku. Istý muž prešiel v "bdelosti" 22 míľ a zabil svojho bratranca. Ďalší muž vyskočil z okna na treťom poschodí.
Lee Hadwin trpí iným druhom námesačnosti. Navzdory tomu, že sa nikdy nevenoval umeniu, načrtáva v spánku portréty, postavy a krajiny. Od detstva sa kresby postupom času stávali zložitejšie. Dnes má celý byt obsypaný "nočným umením" a jeho galérie sú po celom svete. Niektoré z nich si môžete pozrieť nižšie.