Mayský kalendár stanovuje koniec 5126 rokov trvajúceho cyklu približne na 12. decembra 2012, čo by mohlo spôsobiť návrat mayského boha menom Bolon Yokte, spojeného s vojnou a tvorením sveta. Autor José Arguelles v knihe z roku 1987 označil tento dátum za "koniec sveta, ako ho poznáme my". Pod vplyvom jeho diela sa zrodila celá armáda teoretikov mayskej civilizácie, ktorých špekulácie o skaze a konci sveta zaplavili internet.
Odborníci na stretnutí v starovekom mayskom meste Palenque na juhu Mexika však vyhlásili, že dátum iba označuje koniec jednej éry sveta a začiatok ďalšej. "Musíme si v tom urobiť jasno. Na rok 2012 nie je žiadne proroctvo," povedal Erik Velasquez, odborník z Mexickej národnej autonómnej univerzity (UNAM). "Je to marketingový podvod," dodal.
Národný inštitút antropologickej histórie v Mexiku sa snaží vyvrátiť tvrdenia ľudí, predpovedajúcich koniec sveta. "Myslenie západných mesiášov kriví pohľad sveta na staroveké civilizácie, ako je napríklad mayská," uviedol inštitút vo vyhlásení. V mayskom kalendári sa začína počítanie v roku 3114 pred n.l. a je rozdelený približne na 394 rokov dlhé éry nazývané baktuny. Mayovia pokladali číslo 13 za posvätné a 13. baktun sa končí práve na budúci rok.
Sven Gronemeyer, bádateľ mayského písma z Univerzity La Trobe v Austrálii, sa už dlho snaží rozlúštiť kalendár. Vyhlásil, že takzvaný konečný deň vyjadruje prechod od jednej éry do ďalšej, v ktorej sa vracia Bolon Yokte. "Keďže Bolon Yokte bol už prítomný v deň stvorenia... Mayom sa zdalo len prirodzené, že Bolon Yokte tu bude prítomný znova," povedal bádateľ.
Z približne 15.000 zaznamenaných textov v mayskom hieroglyfickom písme, ktoré sa našli v rôznych častiach vtedajšej mayskej ríše, sa iba dva zmieňujú o roku 2012. Informoval o tom inštitút v Mexiku. "Mayovia nerozmýšľali nad ľudstvom, globálnym otepľovaním a nepredpovedali ani, že póly sa spoja," uviedol profesor z Univerzity Complutense v Madride Alfonso Ladena a dodal: "My na nich prenášame naše vlastné obavy."