Ako bohatí Latinoameričania transformujú trh nehnuteľností v Miami
Pred štyrmi rokmi 29-ročný Angel Herrera spolu so svojím bratom a otcom v Miami počas realitnej krízy začal investovať do nehnuteľností, čím uzavrel 2. dohody o veľkosti 6,6 miliónov amerických dolárov - v hotovosti.
Vo Venezuele majú Herrerovci distribučné potravinárske spoločnosti, ale aj iné podniky. Ale nestabilita v ich krajiny ich prinútila hľadať priestor pre investície inde.
Herrera vysvetľuje: "Boli sme kvôli bezpečnostnej situácii nútení prísť do Miami a túto situáciu sme využil."
Rodina v súčasnosti v Miami celkovo vlastní 62 nehnuteľností, vrátane bytov, kancelárií a domácnosti. A oni chcú to kúpiť viac.
Herrerovci sú súčasťou rastúceho počtu bohatých investorov z Latinskej Ameriky, ktorí sa snažia vyťažiť z pokračujúceho oživenie v Miami, po kolapse nehnuteľností, ktorý ešte stále ovplyvňuje ďalšie časti Floridy.
Takmer 30 percent z medzinárodných transakcií s nehnuteľností na Floride pochádza z Latinskej Ameriky. Venezuelčania tvoria najväčšiu skupinu kupujúcich - až 14 percent, nasledovanými Argentínčanmi a Brazílčanmi, ktorí dosahujú 11 percentné podiely. Kolumbijčania tvorí 8 percent a Mexičania 5 percent - podľa správy správy Medzinárodných kupcov na Floride, ktorá bola pripravená Národnou asociáciou realitných kancelárií 2013.
Liza Mendez, predsedkyňa predstavenstva Asociácie realitných kancelárií v Miami: "Investori tu nechávajú viac, ako 2, 3, 4 milióny dolárov. Hovoríme o veľkých peniazoch".
Brazílčania v priemere zaplatia 440 000 dolárov za každú nehnuteľnosť a Venezuelčania platia okolo 400 000 amerických dolárov, čo je viac ako priemerný medzinárodný domáci kupca. Títo domáci kupujúci v priemere zaplatia zhruba 250 000 amerických dolárov.
Ale nie je to len o skutočnosTI, že investori z Latinskej Ameriky si môžu dovoliť vyššie ceny v Miami. Je to aj preto, že za ich nehnuteľnosti platia v hotovosti.
Peter Zalewski, realitný analytik a zakladateľ Condo Vultures a Crane Spotters povedal: "Schopnosť dokončiť obchod je taktiež dôležitým prvkom vyjednávania, spolU s tým, že investori zo zahraničia najmä uzatvárajú ich obchody v hotovosti," ... Mnohokrát, obchody sú zatvorené do 2 týždňov, čo je pre predajcov veľmi atraktívne."
Nevýhody pre bežných obyvateľov
Zatiaľ čo nárast zahraničných investícií z Latinskej Ameriky bol nástrojom obratu na poli nehnuteľností v Miami, iný príbeh je počuť z ostatných latinských rodin s deťmi, ktorí sa snažia kúpiť ich prvý domov.
Anyela Ibague, nedávno rozviedená kolumbijska žena má problémové nájsť si jej prvý dom na kúpu, aj cez to, že jej už predtým bolA schválená pôžička od banky.
Ibague-voá uviedla: "Vedela som, že platením nájomného plýtvam peniazmi." Taktiež má 18-ročnú dcéru na vysokej škole, ale už jej túžba po dome, kde jej 4-ročný syn by mohol taktiež behať je veľká.
Ibague-ová ďalej poznamenala: "Bola som veľmi motivovaná a chcela som, aby sa to rýchlo stalo realitou. Ale bola som frustrovaná, keďže po mojich štyroch ponukách som len zistila, že niekto už ponúkol hotovosť."
Po niekoľkých mesiacoch som uvidela predávaný dom, ktorý sa mi páčil, ale okamžite keď som vykonala ponuku, už prišiel niekto, kto dom kúpil za hotovosť.
Leeann Robinson, výkonná riaditeľka neziskovej skupiny Neighborhood Housing Services of South Florida poznamenala: "Predstavte si, že spotrebiteľ potrebuje nehnuteľnosť, ale predajcovia nechcú čakať."
Robinsonová uviedla: Výsledkom je, že ľudia ktorí si dlhšie nevedia nájsť dom, sa uchyľujú k prenájmu. "V našom systéme máme ľudí, ktorý sú tam už viac ako 24 mesiacov a stále hľadajú."
Nie je to len o kupcoch na Miami, ktorí sú postihnutí nárastom týchto bohatých zahraničných kupcov nehnuteľností. V skutočnosti, všetci nákupy za hotovosť predstavujú približne 42 percent všetkých obytných predajov v USA počas mesiaca december, čo je ostrý nárast od decembra roka 2012, kedy obytné predaje nehnuteľností za hotovosť tvorili len 18 percentný podiel.